loading...
Facebookta paylaş

HARAJUKU NEDİR - HARAJUKU MODASI NEDİR - HARAJUKU MODASI GİYİNİŞİ NEDİR


harajuku nedir, harajuku nasıl giyilir, harajuku giyinme tarzı, harajuku modası, harajuku modası nedir, harajuku modasının anlamı nedir, gençlerin sıradışı giyinme tarzlarının adı nedir, japonyada başlayan değişik giyinme tarzının adı ne, japonya da başlayan harajuku nedir

JAPONYA'NIN HARAJUKU MODASI NEDİR

İlk olarak Japonya da başlayan ve kısa zamanda tüm dünyayı saran Harajuku modası yaygınlaşmaya devam ediyor. Tüm dünya gençlerinin ayak uydurdukları Harajuku modası gençler arasında beğenilen ve eğlenceli bir giyim tarzı olarak çılgınlık haline gelmiştir.
Peki Harajuku modasının anlamı nedir, Harajuku modası nasıl ne zaman ortaya çıkmıştır, Gençlerin sıradışı giyinme tarzları olan Harajuku modası hakkında herşeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.


Harajuku Nedir

Harajuku değişik, alışılmışın dışında giyinen Japon gençlerine verilen addır. Harajuku, aynı zamanda, Japonya'da bir şehir bölgesine verilen addır. Buranın müdavimi gençler zamanla bölgenin adıyla anılmaya başlanmışlardır. harajuku, “estetiksizlikteki uyum” ya da “anlamsızlıktaki anlam” olarak adlandırılıyor. Japonya’da ortaya çıkan ve modanın yerleşik tüm kurallarına meydan okuyan bu akım; şıklığa, simetriye, ahenge ve sınıfsal faktörlere bir başkaldırı niteliğinde sergilenen “kitsch” bir akım olaraktan gençlerin gündemini meşgul ediyor. Başlarda otoriteler tarafından oldukça aşağılanan ucuz, saçmasapan, değersiz ve kötü olarak nitelenen bu akımın zamanla giyimde bir devrim olduğu kabul edilir olmuş.
Hatta devrim niteliğini de aşarak Gwen Stefani gibi sanatçılara ilham kaynağı oldu. Harajuku Çoğunlukla animelerde görmeye alışkın olduğumuz tarzda (şeker kız candy gibi) rengarenk kat kat giyilmiş eteklerden tutun da kafalarına taktıkları kar kulaklıklarına, oralarına buralarına iliştirdikleri bir sürü tuhaf boncuklardan yüzük kolye bileziklerden kıyafetlerinin yanlarında taşıdıkları plastik kılıç, küçük oyuncak plastik gitarlara kadar oldukça alışılmadık bir tarzları var.

Harajuku modasının çeşitli alt katagorileri de mevcut! Sanırım gündemi (özellikle Amerika’da) bu kadar meşgul etmesinin nedeni de bu. Gosu rori, kodona, gothic lolita, siber çingene, yamanba, kogal, senta, neutrals, rockabilly punk gibi…
Bu alt katagorilerden gosu rori; Victorya dönemindeki porselen bebeklere göndermeler yapıyor. Kızlar yüzleri bembayaz fondotenlerle boyanmış olarak pembeli siyahlı dantelli romantik giysiler içinde arzı endam ediyorlar. Yamanba korkunç görüntü sergileyenlerin bulunduğu grup. Japon korku filmlerindeki sahnelere taş çıkartan görüntü sergilemeye çalışan gençler beyaz far, beyaz ruj, beyaz lensler, beyaz peruklar kullanaraktan hayalet hikayelerine gönderme yapıyor….


Harajuku Resimleri


Harajuku Hakkında Düşüncelerinizi Yazabilirsiniz.
Harajuku Modasını Beğendiniz mi?

Kategori: , , , , ,

1 yorum:

loading...