loading...
Facebookta paylaş

BIC KODU NEDİR - SWIFT KODU NEDİR - BANKALARIN SWIFT BICK KODU NEDİR NASIL ÖĞRENİLİR


bankaların swıft bıc kodu nedir, bankaların bic kodları nedir, bankaların swıft kodu nedir, bankaların swıft bıc kodları öğrenme, bankaların kodları swıft, bankaların bıc kodları, bankaların kodlarını öğrenme, bankalar için swıft bıc kodu nedir, bakaların bıc kodları, bankaların bic kodları, tüm bankaların swift kodları,

Swift Kodu Nedir? BIC nedir? Bankaların BIC Kodları Nelerdir?

Swift kodu yani BIC kodu uluslar arası para transferi işlemlerinde kullanılan bir kod yapısıdır. Bu tabirler SWİFT / BIC genel anlamda uluslararası ticarette kullanılmaktadır. Bu sebeple her bankanın bir SWİFT BIC kodu bulunmaktadır ve bu kodları uluslararası para transferi gibi işlemlerde kullanmanız gerekmektedir

BIC KODU : “Bank Identifier Codes“ “Bankayı Tanımlayıcı Kod” yazısının kısaltılmasıdır. Kısaltma olarakta BIC Kodu,
SWIFT KODU : Bu standardı sağlayan “Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication” “Dünya Bankalararası Mali Telekomünikasyon Kurumu” kurumunun baş harfleridir.

Sizlere bu Yazımızda Türkiye’ de işlem gören bankaların BIC / SWIFT kodlarını ve BIC / SWIFT kodları hakkında ki bilmeniz gerekenlerin bilgilerini paylaşacağız.


İşte bazı Türk bankalarının Swift kodları veya Bic kodları Aşağıdaki Listede Sıralanmaktadır.


BANKALARIN SWIFT – BIC KODLARI LİSTESİ 

Adabank A.Ş.        :SWİFT / Bic Kodu  ADABTRIS 
Akbank T.A.Ş.      :SWİFT / Bic Kodu  AKBKTRIS 
Albaraka Türk      :SWİFT / Bic Kodu  BTFHTRIS 
Alternatifbank       :SWİFT / Bic Kodu  ALFBTRIS 
Anadolubank         :SWİFT / Bic Kodu  ANDLTRIS 
Bank Asya             :SWİFT / Bic Kodu  ASYATRIS 
Bayındırbank         :SWİFT / Bic Kodu  BAYDTRIS 
Denizbank              :SWİFT / Bic Kodu  DENITRIS 
Finansbank A.Ş.    :SWİFT / Bic Kodu  FNNBTRIS 
HSBC Bank A.Ş.   :SWİFT / Bic Kodu  HSBCTRIX 
Koçbank A.Ş.         :SWİFT / Bic Kodu  KABATRIS 
Oyakbank A.Ş.       :SWİFT / Bic Kodu  TBBKTRIS 
Şekerbank              :SWİFT / Bic Kodu  SEKETR2A 
Garanti Bankası     :SWİFT / Bic Kodu TGBATRIS 
Halk Bankası          :SWİFT / Bic Kodu TRHBTR2A 
Vakıflar Bankası    :SWİFT / Bic Kodu TVBATR2A 
T.C. Ziraat Bank.    :SWİFT / Bic Kodu TCZBTR2A 
Tekfenbank A.Ş      :SWİFT / Bic Kodu TEKFTRIS 
Toprakbank A.Ş.     :SWİFT / Bic Kodu TOPRTRIS 
TEB                             :SWİFT / Bic Kodu  TEBUTRIS 
Türk Ticaret Bank.  :SWİFT / Bic Kodu  TTIBTRIS 
Türkiye İmar Bank. :SWİFT / Bic Kodu  IMARTRIS 
Türkiye İş Bankası  :SWİFT / Bic Kodu  ISBKTRIS 
Yapı ve Kredi            :SWİFT / Bic Kodu  YAPITRIS


Bıc Kodu Hakkın da Bazı, Bilmeniz Gerekenler ; 
1. Bankaların Bic Kodları Sadece Uluslararası Para Transferlerin de Gereklidir !
2. SWIFT ve Bic Kodları Aynı Anlama Gelmektedir !

Bu Bilgiler Işığında İnternet Üzerinden ,Bankanıza Ait Gerekli Swift – Bic Kodunuzu Öğrenebilirsiniz. Bazı Bankaların Bic Kodları Yukarıdaki Listede Sıralanmıştır.

SWIFT – BIC KODU NEDİR ? 
Uluslararası ticarette ve uluslararsı bankacılık sektöründe genellikle SWIFT veya BIC kısaltmaları kullanılır. Swift bu standardı sağlayan Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kurumunun baş harflerinin karşılığıdır.

Peki Bic numarası nedir, Bic kodu ne demektir?
BIC ; Bank Identifier Codes (Banka tanımlama kodları) demektir. Diğer bir deyişle; SWIFT kodu veya BIC kodu uluslararasi para transferlerinde ve haberleşmede kullanılan bir kod sistemidir.Uluslarası ticarette genel olarak SWIFT veya BIC ifadeleri kullanılır.
Buna göre her bankanın bir Swift(Bic) kodu vardır. BİC numaraları finans kuruluşunun ismi ve bulunduğu şehire göre tayin edilir. Her finans kuruluşunun merkezleri ve birimleri yaptığı işlere göre bir veya daha fazla bic kodu sahibi olabilmektedir. Operatörlerin bilgisayar aracılığı ile girdiği kodlar ve mesajlar karşı bankaya özel bir ağ yardımı ile iletilmektedir.

Swift (BIC), sözkonusu bankayı tanımlayan 8 yada 11 haneli bir koddan ibarettir. Swift kodları bütün dünya bankacılık sisteminde standarttır.
- İlk 4 karekter – banka kodu
- Sonraki 2 karekter – ISO ülke kodu (Türkiye için TR)
- Sonraki 2 karekter – yerel kod (bazı ülkelerde 3 karekter olabilir)
- Eğer verilmişse son 3 karekter – şube kodunu belirtir. (Merkez şube için XXX kullanılır)


AYRICA IBAN NO NASIL ÖĞRENİLİR ? 
IBAN No Sorgulamak Ve Size Özel Banka iban Numaranızı Öğrenebilmek İçin Bankaların Sunduğu, Müşterilerine Özel IBAN Sorgulama Sayfaları Mevcuttur Ve Bu IBAN Numaranızı Bu Sayfalar Dışında Hiçbir Site Veya Sayfalardan Öğrenemezsiniz.. Bankanıza Ait IBAN Sorgulama Ve Öğrenme Sayfasına Ulaşmak İçin Yukarıdaki Bankaların Alfabetik Olarak Verilmiş IBAN Sorgulama Ve Doğrulama Sayfalarının Kısayollarına Tıklayarak Direk Ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Güvenliğiniz İçin ; 
Web Sitemiz IBAN Sorgulamanız İçin Sizden Müşteri Bilgileri Veya Şifre Talebinde bulunmadığı Gibi, Hiçbir Web Sayfalarının Bu Sorgulama İşlemleri İçin Müşteri Numarası, Şifresi Gibi Kullanıcı Bilgileri İsteme Taleplerine Yanıt Vermeyiniz.


Konu Hakkında YORUM Yapabilirsiniz.tüm bankaların bic kodları, tüm bankaların swıft kodları, tüm bankaların bıc kodları, bic kodu swift kodu aynımıdır, bic kodu swift kodu nedir, bankalar için istenen swıft bıc kodu, BIC kodu nedir, SWIFT kodu nedir, iş bankası BIC kodu nedir, iş bankası SWIFT kodu nedir, hcbs bıc kodu nedir, hcbs swıft kodu nedir, garanti bankası bıc kodu nedir, garanti bankası swıft kodu nedir, akbank swıft kodu nedir, akbank bıc kodu nedir, bank asya swıft kodu nedir, bank asya bıc kodu nedir, yapı kredi swift kodu nedir, yapı kredi bıc kodu nedir, ziraat bankası bıc kodu nedir, ziraat bankası swıft kodu nedir,

Kategori: , , , , , ,

0 yorum

loading...