loading...
Facebookta paylaş

KIZ KULESİ HİKAYESİ - KIZ KULESİ NE ZAMAN YAPILDI KIZ KULESİNİ KİM YAPTIRDI


biyografi,kız kulesi ödevi,kız kulesi neden yapılmıştır,kız kulesini kim yaptırmıştır,kız kulesine nasıl gidilir,kız kulesine gidilebiliniyor mu,kız kulesi hikayesi,kız kulesi hikayeleri neler,kız kulesi,kız kulesinin yapılma sebebi nedir,kız kulesini kim ne için yaptırmıştır,kız kulesi hakkında neler anlatılıyor,kız kulesi hakkında anlatılanlar neler,kız kulesine nasıl gidebilirim,kız kulesi resimleri

Üsküdar'ın ve hatta İstanbul'un adeta simgesi haline gelen KIZ KULESİ görüntüsüyle herkesi büyülüyor. Çoğu zaman aşklara, filmlere, hikayelere şüphesiz konu olmuştur, Kız Kulesi karşısında oturulup izlenmesi ayrı bir zevk olurken kimileri de bununla yetinmeyip kız kulesini yakından görmek isteyenler için kule içerisinde restoran ve seyir balkonları ile hizmet vermektedir.

Tarihin ve İstanbul'un gizemini taşıyan kız kulesi bir başına dimdik adeta tarihi haykırır gibi heybetli duruyor.
Boğazın ortasında kendi kendine yeten ve muhteşem bir tarihe sahip olan kız kulesi yüzyılladır da anlatılan efsaneleriyle de ilgi odağı olmuştur.

Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı'nın Marmara Denizi'ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır. 

Peki bu KIZ KULESİ ne zaman ve ne için yapılmıştır.
KIZ KULESİNİ kim yaptırmıştır.

Kız Kulesi hakkında anlatılan rivayetler ve efsaneleri hikayesini sizler için derledik.

Üsküdar'ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir. MÖ 24 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule, Karadeniz’in Marmara ile birleştiği yerde küçük bir ada üzerinde kurulmuştur. Bazı Avrupalı tarihçiler buraya Leander Kulesi derler. Kule hakkında pek çok rivayetler bulunmaktadır.

Kız Kulesi Hikayeleri:

Kız kulesi ile ilgili anlatılan birçok hikaye vardır. Bunlardan bir tanesi Ovidius’a ait bir aşk hikayesidir. Ovidus'un hikayesinde, Hero ile Leandros adlı iki gencin hüzünlü aşkını anlatılır. Hikaye, Hero’nun kuleden ayrılmasıyla başlar. Hero Afrodit’in rahibelerindendir ve aşka yasaklıdır.Yıllar sonra Afrodit’in tapınağında yapılan bir törene katılmak için kuleden ayrılır ve orada Leandros ile karşılaşır. Birbirine aşık olan iki genç, Leandros’un gece kuleye gelmesi ile aşklarını kutsarlar. Kızkulesi her gece iki gencin gizli aşkına ve yasak sevişmelerine tanıklık eder. Leandros’un yüzerek kuleye geldigi fırtınalı bir günde Hero’nun yaktığı sevda ateşinin feneri söner. Karanlıkta yolunu kaybeden Leandros boğazın sularına gömülür. Sevgilisinin öldüğünü gören Hero da kendini Kızkulesi’nden boğazın sularına bırakır.

Kız Kulesi ile ilgili anlatılan diğer bir hikayede şöyle; Kleopatra’nın sonuna benzer bir sonun anlatıldığı yılan hikayesidir. Kehanete göre kralın birine, çok sevdiği kızı onsekiz yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak ölecegi söylenir. Bunun üzerine kral denizin ortasındaki bu kuleyi onararak kızını buraya yerleştirir. Kaderin kaçınılmazlığını kanıtlarcasına, kuleye gönderilen üzüm sepetinden çıkan bir yılan, prensesin tenine süzülerek zehrini boşaltır. Kral, kızına demirden bir tabut yaptırarak Ayasofya’nın giriş kapısının üstüne yerleştirir. Bugün bu tabutun üstünde iki delik vardır. Yılanın, ölümünden sonra da onu rahat bırakmadığına dair hikayeler anlatılır.

Kız Kulesi ile ilgili diğer hikayemiz ise Osmanlı Dönemi geçer. Hikayede Battal Gazi’nin askerleri ile Kızkulesi’ne baskın yaparak kuleye saklanan hazinelerin ve Üsküdar Tekfuru’nun kızını kaçırdığı ile ilgili hikayedir. Battal Gazi tekfurun kızı ve hazinelerini aldıktan sonra Üsküdar’dan atına atlayıp oradan uzaklaşmıştır. Çokça bilinen “Atı alan Üsküdar’ı geçti” lafı bu hikayeden gelir. Bu hikayeden günümüze gelen bir diğer şey de küçük kulemizin ismi ile ilgilidir. Diğer efsanelerdeki prenseslere de atfen Türkler buraya Kız-Kulesi ismini vermişlerdir.

Kız Kulesi Hakkında YORUM Yapabilirsiniz...
Kız Kulesi Hakkında Bildiklerinizi Anlatabilirsiniz...

Kategori: , , , , , , ,

0 yorum

loading...