loading...
Facebookta paylaş

EHLİYETLER DEĞİŞİYOR MU? - EHLİYETLER NE ZAMAN DEĞİŞECEK


http://bugunkihaber.blogspot.com/


Tüm ehliyetlerin değişerek çipli ehliyete dönüşmesi gündemde, böylece Uluslararası geçerliliği olan çipli ehliyetler eskileriyle 2014 ocak ayına kadar değişmesi planlanıyor.

Ehliyetini değiştirmeyene ceazi işlem uygulanacak, Değiştirme hususunda ise değiştirme ücreti alınmayacak.

EHLİYETLER SÜRELİ OLACAK

B sınıfı ehliyeti varken, kamyon kullananlara 700 lira ceza verilecek. Ehliyetlerin geçerlilik süresi olacak. Bu süre sonunda ehliyetler yenilecek. Ancak yenileme sırasında harç alınmayacak. Süresi dolan ehliyetini değiştirmeyene 343 lira ceza verilecek.

SADECE DİREKSİYON SINAVI

Ehliyet sınavlarını gerçek ve tüzel kişiler yapabilecek. Teorik sınav için kurs şartı kaldırılıyor. Sadece direksiyon için kursa gitme şartı olacak. MEB teorik sınavı elektronik ortamda da yapabilecek.

BİR YIL SÜREYLE ADAY SÜRÜCÜ

İlk defa ehliyet alacak olanlar bir yıl süre ile aday sürücü statüsünde olacak. Bir yıl sonunda yapılacak değerlendirmeye göre normal sürücü belgesi verilecek. Bu düzenlemenin gerekçesinde trafik kazalarının en çok 18-24 yaş arasındaki kişiler yüzünden olduğu belirtiliyor. Bu nedenle yeni ehliyet alanların bir yıl takip edilmesi ondan sonra aday sürücü statüsünden çıkarılması öneriliyor. -Yürürlükteki düzenlemede olduğu gibi, silah kaçakcıları, uyuşturucu kaçakcıları, uyuşturucu üreten ve satanlar, uyuşturucu içilmesi için mekan sağlayan ve uyuşturucu kullanmayı öğretenlere ehliyet verilmeyecek.

Kategori: , , , , , , ,

0 yorum

loading...